środa, 11 listopada 2015

Zamknięci

Źródło:http://weheartit.com


Naprawdę nienawidzę hipokryzji i manipulacji, ale wiecie tej świadomej. No i prania mózgu. Nawet nieświadomego.

Czym jest manipulacja?
 •  w psychologii oraz socjologii forma wywierania wpływu na osobę lub grupę w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowała cele manipulatora, (Źródło)
 • posługiwanie się kimś lub czymś w celu osiągnięcia określonych celów*,
 • posługiwanie się faktami, danymi itd. w sposób nieuczciwy w celu zdobywania określonego wpływu na ludzi*.

 Nie wymażemy manipulacji, ona będzie zawsze i wszędzie, i to jeszcze kilka kroków przed nami. Problem polega na tym, że nie zdajemy sobie nawet sprawy, nie odczuwamy tego, ponieważ cała intryga rozgrywa się cicho i z zabójczą skutecznością.

Po prostu regularnie pierzemy nasze mózgi.

Wyobraźmy sobie różne sytuacje życia codziennego:

1.SKLEP
 •  Znasz tą sytuację, kiedy przychodzisz do sklepu po mleko i cukier, a wychodzisz z torbą wypełnioną po brzegi? To nie przypadek, gdyż duże sklepy (w domyśle markety itd.) stosują małą sztuczkę. Produkty najpotrzebniejsze, najbardziej pospolite są porozstawiane po całym budynku, abyś dumny kliencie przemierzył stosy gum, serów, papieru toaletowego, lizaków, aby dorwać się do upragnionego cukru.
 •  Głównym celem sieciówek jest to, abyś spędził w nich jak najwięcej czasu, więc muzyka, która ma za zadanie Cię rozluźnić, sprawić, że się uśmiechniesz, wcale nie ma takiego zadania. Może po części. To narzędzie manipulacji. Podobnie działają place zabaw. Dziecko może się pobawić, super nie? Nie. Ono ma nie pozwolić Tobie na wyjście ze sklepu.
 • Wszelkiego rodzaju prezenty(tak, ołówki z Ikei też się liczą) podświadomie powodują, że czujesz się zobowiązany do kupna czegokolwiek.
 • Promocje, okazje i inne bzdety. Zdarzyło Ci się może kupić coś w promocji, a potem zauważyć, że gdzieś jest taniej i bez promocji? Nie wspominam nawet o tym, że przed wyprzedażami zawyża się cenę towarów, aby potem spektakularnie ją obniżyć.
 • 7.99zł. Kolejny sposób. Tak naprawdę każdy zdaje sobie sprawę, że to osiem, a nie siedem złoty, jednak w dalszej perspektywie zapamiętamy ją jako "siedemcoś", przez co wyda nam się atrakcyjniejsza.
 • ...
2. Więzy, emocje 

- Zrób mi kolację.
- Dlaczego mam ci zrobić kolację?
-Bo cię kocham. Baldzio. <oczy kota za Shreka>
 • O ile sam przykład wydaje się niegroźny, to sama zasada wykorzystywania stosunków emocjonalnych jest chyba jedną z najgorszych. Za namową bliskich jesteśmy skłonni do wielu rzeczy. Towarzystwo, rodzina, klasa, nie pozostawia nam wiele własnej przestrzeni myślowej. zauważcie, że często przejmujemy zdanie rodziców, czy to na temat partii politycznych, tolerancji, poglądów. To nie jest złe, nie zrozumcie mnie źle, to dowód na powszechność manipulacji na nieświadomym poziomie.  Jak wspomniałam mogą to być także poważniejsze sytuacje. No i tu pojawiają się toksyczne relacje. Ogromne bagno.
 • Autorytet. "Skoro Papież tak powiedział, to musi być prawda, bo przecież Papież jest nieomylny." To samo tyczy się osób umundurowanych lub cieszących się powszechnym szacunkiem.
3. Mass media 
 •  Naciąganie faktów. Po co powiedzieć, że zginęły 402 osoby, jak można napisać że PRAWIE pół tysiąca. Przecież to takie nielogiczne.
 • Reklamy. Myślę, że śmiało można je  nazwać królowymi manipulacji. Jest sugestywna, łatwo wdrukowuje się w pamięć. (Czy tylko ja słyszę w tym momencie głosy? "Noł, noł,noł,noł, ders noł limit", itd?)
 • Wiecie, że tego jest mnóstwo, prawda?

Wywoływanie poczucia winy, zastraszanie, proszę, zachowajmy rozum w tym świecie.
A Wy jakie macie doświadczenia z manipulacjami? Dopisalibyście coś do listy?


*Słownik języka polskiego PWN

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...