niedziela, 12 marca 2017

7 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW | LANGUAGE

W ciągu ostatnich miesięcy moja przygoda z językami zdecydowanie nabrała szybkiego tempa. 

Mimo 9 letniej nauki języka angielskiego i 4 letniej niemieckiego moja znajomość jak teraz śmiem stwierdzić była na poziomie podstawówki. 

Kto wie czy przyczyną tego był brak systematyczności poprzez brak czasu na każdy język przy wielu obowiązkach? Czy po prostu szybki i nie dokładny program nauczania z którego korzystają nauczyciele w Polsce? 

Nie mnie jest to teraz oceniać. 

Ale pomyśl - uczysz się języka przez 4 lata i jedyne co umiesz to poszczególne wyrazy. Nawet jeśli miałeś 5 i 6 w Polsce z niemieckiego to na 75% nie dogadasz się z rodowitym Niemcem. Z jakich powodów? Najprostszych - albo nagle ze stresu wszystkiego zapomnisz, albo będzie on mówił za szybko.

 Nie ukrywajmy faktów. 

Za to w Niemczech idziesz na kurs językowy i po 6-7 miesiącach (w zależności od ilości godzin i nauczyciela) dość zdyscyplinowanej nauki komunikatywnie znasz język gdzie 4 lata w Polsce miałeś z nim problemy. 

Wnioski pozostawiam Wam. A teraz przejdźmy do sedna! Dlaczego warto się uczyć języków?

1. Szybciej zdobędziesz pracę.

Czy to w Polsce, czy za granicą znając chociaż komunikatywnie jeden z języków kariera stoi przed Tobą otworem. Każdy spojrzy na Ciebie inaczej gdy będzie wiedział, że znasz chociaż jeden język komunikatywnie. Dla przedsiębiorcy stajesz się żywym "tłumaczem" w firmie, co umożliwia mu kontakty z kontrahentami w innym kraju. 

2. Masz nieograniczone możliwości nabywania znajomości.

Gdy mówisz w jakimś języku komunikatywnie każdy może być Twoim znajomym. Nie ogranicza Cię żadna bariera! Ty rozumiesz innych i inni rozumieją Ciebie! Czy jest coś lepszego niż przyjaźń na całe życie z mieszkańcami innego kraju?

3. Możliwość wyrażania własnych poglądów.

Każdy z nas ma jakieś poglądy. Czy nie byłoby super móc podzielić się nimi z innymi narodowościami? A jeszcze lepiej brzmi możliwość wysłuchania (ze zrozumieniem!) ich opinii na ten sam temat. 😊

4. Nikt nie może Ci 'podskoczyć'!

Jeśli sumiennie nauczysz się języka i będziesz ćwiczyć jego rozumienie to już za jakiś czas NIKT nie będzie mógł Ci 'doprawiać' rogów za plecami, bo Ty zrozumiesz co mówią i do tego będziesz mógł uprzejmie sprostować lub potwierdzić to co mówili. 😉

5. Czytanie nabiera nowego sensu! 

Przeczytałeś jakąś książkę? Zrobiła na Tobie ogromne wrażenie? Dlaczego by nie przeczytać jej jeszcze w innym języku, który znasz?! Może dowiesz się nowych faktów! I do tego będziesz oryginalny, a ponad to możesz zabłysnąć krótkim stwierdzeniem '' A ja czytałem/am tą książkę także po .... i tamta wersja była lepsza/gorsza.'' . Nie zamykajmy przed sobą otwartych dróg! 6. Podróż na drugi koniec świata jest jeszcze przyjemniejsza!

Wybierasz się w podróż na przykład do Hiszpanii? A może wolisz inny kontynent, co powiesz na Azję? Może nie w każdym języku to się sprawdzi, ale w angielskim na pewno. Znając go chociaż trochę możesz zapytać kogoś o drogę, gdy się zgubisz lub po prostu dowiedzieć się gdzie jest dobra restauracja czy każde inne miejsce. 

7. Wyszukiwarka powiększa się dla Ciebie!

Ostatnim i myślę najbardziej rozrywkowym powodem jest możliwość wyszukiwania tego co nas interesuje na stronach w innych językach niż polski. Wystarczy, że wpiszesz szukaną frazę w języku którym się posługujesz lub którego się uczysz. Zaczniesz czytać i przy okazji interesować się słowami których nie rozumiesz. Dzięki temu zainteresowaniu zapamiętasz te słowa jeszcze szybciej. 

Mam nadzieję,że przekonałam Cię do nowych możliwości w życiu jakie otwiera przed Tobą znajomość języków obcych. 

Powiedz mi czy Cię przekonałam i z jakich powodów jeszcze warto się ich uczyć?

 Na wasze powody czekam w komentarzach! 😃

10 komentarzy:

 1. Nigdy nie zaniedbywałam języka, zawsze chciałam być jak najlepsza, więc nie potrzebuję przekonania że to ważne. Sporo podróżuję po świecie, a do tego moja aktualna praca wymaga języka - sama na własnej skórze przekonuję się jak bardzo jest on poltrzebny! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma sensu zaniedbywać języka,ponieważ naprawdę się przydaje.Wiele podróżuję i to pomaga w poznawaniu różnych ludzi,z różnych zakątków świata,co jest niesamowite.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak byłam w Anglii to pamiętam, że sama miałam problemy z dogadaniem się mimo, że dobrze znam słownictwo i gramatykę - po prostu w szkole jest zbyt duży nacisk na poprawne składanie zdań i w przypadku rozmowy z obcokrajowcem skupiam się tylko i wyłącznie na dobrej gramatyce, a nie o to chodzi ;) Bardzo fajny post!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny post, znam wiele osób które mieszkając za granicą nie chcą uczyć się obcego języka bo uznają go za niepotrzebny.

  zajrzyj do mnie ➡ olipaws.blogspot.de ❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam angielski i sądzę,że jadąc za granicę, czy nawet pracując w polsce w większych miastach, gdzie jest dużo turystów i obcokrajowców bardzo się znajomość obcych języków przydaje.
  dominikakornelia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam uczyć się języków. Odnalazłam swoje zamiłowanie do włoskiego. Uczyłam się na własną rękę później wyjechałam. Najlepszą szkołą jest rozmawianie z obcokrajowcami 24/h spędzanie z nimi czasu. Po roku dogadam sie bez problemu.
  zapraszam do siebie
  http://diamond-caroline.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Najlepszym sposobem według mnie jest oglądanie filmów w danym języku. Nauka języków w dzisiejszych czasach to podstawa

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto chociażby dla siebie, dla swojej świadomości i lepszego komfortu. Niestety w szkole w ogóle nie uczą języka, ja wiele się nauczyłam korespondując w tym języku, próbując rozmawiać gdzieś za granicą. :)


  W wolnej chwili zapraszam do siebie:
  Najnowszy, wiosenny wpis. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Również uważam, że nauka języków w szkole jest nie do końca efektowna. Ja osobiście uwielbiam się uczyć języków. Pozdrawiam. :)
  kreatywnienafotografii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. jasne że warto się uczyć tylko nie mam szans bo mam problem jestem dysortografia i dyslektykiem i strasznie ciężko mi wymawiać słowa czasami nawet polskie a jeszcze trudniej w innym języku bardzo bym chciała jakieś języki znać biegle tyle razy próbowałam się uczyć itd ale nie mam szans na to pomimo że dużo czytam i piszę... jednym słowem jestem antytalencie do języków :(

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...